COVID-19 | informacja dla pacjentów nr 1

Koronawirus – Jak ochronić się przez zakażeniem?

Rekrutujemy - praca dla pielęgniarki Lublin - Lubelskie Centrum Kardiologii

Koronawirus – Jak ochronić się przez zakażeniem?

W związku z coraz liczniejszymi potwierdzeniami zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 przypominamy najważniejsze zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego!

Przede wszystkim należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny i regularnym myciu rąk!

W przypadku powrotu z podróży lub kontaktu z osobą potencjalnie zarażoną oraz złym samopoczuciem NIE ZGŁASZAMY SIĘ do lekarzy ani do szpitala!
W takim przypadku należy skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną (dyżurny Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego 607 244 860/
kierownik grupy reagowania kryzysowego 605 194 800 ) lub zgłosić się do Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego:
Biłgoraj: Arion szpitale (sp. z o.o.)., Oddział Zakaźny – ul. Pojaska 5 w Biłgoraju.
Lublin: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie, Oddział i Klinika Chorób Zakaźnych – ul. Staszica 16 w Lublinie.
Lublin: Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie, Oddział Chorób Zakaźnych Dziecięcych – ul. Biernackiego 9 w Lublinie.
Chełm: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny – ul. Szpitalna 53b / paw. B w Chełmie.
Łuków: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łukowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny – ul. dra Andrzeja Rogalińskiego 3 w Łukowie.
Puławy: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dorosłych i Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dzieci – ul. Bema 1 w Puławach.
Tomaszów Lubelski: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dorosłych i Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Dziecięcy – Aleje Grunwaldzkie 1 w Tomaszowie Lubelskim.
Biała Podlaska: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny – ul. Terebelska 57-65 w Białej Podlaskiej.

Numer infolinii NFZ dot. postępowania w sytuacji zakażenia koronawirusem: 800-190-590

Jeśli w ostatnim czasie odbyta była podróż, ale samopoczucie ogólne jest dobre (objawy mogą wystąpić nawet po 14 dniach od zarażenia) – w miarę możliwości należy pozostać w domu i unikać kontaktu z innymi osobami!

Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, z których warto korzystać w najbliższym czasie:

– W przypadku konieczności zrobienia zakupów, zrezygnuj z supermarketu, spróbuj zrobić online lub w osiedlowym sklepie- zostań w domu.
– Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest starszy lub chory przewlekle, zaproponuj mu pomoc w zakupach i codziennych czynnościach, tak aby mógł zostać w domu.
– Jeśli czujesz się chory, masz stan podgorączkowy, gorączkę, kaszel, duszności, zrezygnuj z pracy, skontaktuj się TELEFONICZNIE ze swoim lekarzem POZ lub Sanepidem i do czasu dalszych decyzji zastań w domu.
– Jeśli miałeś gdzieś dojechać, zrezygnuj w miarę możliwości z komunikacji miejskiej, pociągu, autobusu, samolotu, wykorzystaj auto.
– Unikaj kontaktu z osobami chorymi!
– Zasłaniaj usta podczas kaszlu, kichania, kataru chusteczką jednorazową i wyrzucaj ją za każdym użyciem!
– Nie dotykaj oczu, nosa, ust!
– Myj ręce przez co najmniej 20 sek. i dezynfekuj ręce środkiem zawierającym 60% alkohol bardzo często, szczególnie przed posiłkiem, po kaszlu, po wycieraniu nosa!
– Dezynfekuj przedmioty i powierzchnie, których dotykasz!
– Używaj maski ochronnej jednorazowej jeśli masz objawy infekcji, pracujesz jako opiekun, jesteś pracownikiem medycznym!

Więcej materiałów i informacji znajdziecie Państwo na tych stronach:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/przydatne-materialy-o-koronawirusie/
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
https://psselublin.pis.gov.pl/

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Zadzwoń do nas!

81-565-70-75

Poniedziałek-Piatek

w godz. 8.00-20.00

Napisz do nas maila:

5 + 9 =

Rate this post