Chrapanie i Bezdech Senny
Oferujemy kompleksowy program diagnostyki i leczenia bezdechu sennego
1. Ocena ryzyka
Profesjonalna ocena ryzyka bezdechu sennego: wywiad, badanie, ocena w skalach senności
2. Diagnostyka
Tylko u nas dostępna jest profesjonalna diagnostyka snu w warunkach domowych pacjenta – aparatem WatchPAT
3. Leczenie bezdechu sennego
Tylko my oferujemy nieinwazyjne leczenie protezą nocna SomnoGuard, którą zakładasz przed snem!
Chrapanie i Bezdech Senny – kilka ważnych informacji dla Ciebie!
Chrapanie i bezdech senny
Chrapanie jest wynikiem wibracji tkanek miękkich w obrębie podniebienia i gardła. Wibrację tkanek powoduje przepływ powietrza.
Osoba chrapiąca może, lecz nie musi cierpieć na bezdech podczas snu.
Z drugiej strony, osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny z reguły chrapią – chrapanie jest jednym z elementów bezdechu sennego.
Obturacyjny bezdech senny
Obturacyjny bezdech senny (bezdech podczas snu) jest chorobą w wyniku której dochodzi do zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Przyczyną tego stany jest obturacja górnych dróg oddechowych (zapadania się języka i ścian gardła).
Cechą charakterystyczną obturacyjnego bezdechu sennego jest zachowanie ruchów oddechowych mięśni klatki piersiowej i brzucha – chory próbuje oddychać ale blokada dróg oddechowych nie pozwala na nabranie powietrza do płuc.
Konsekwencją bezdechu podczas snu są spadki saturacji krwi (utlenowania krwi) co prowadzi do niedotlenienia mózgu. Powstaje wrażenie duszenia się i osoba chora na bezdech senny wybudza się, co powoduje powrót czynności oddechowej. Z reguły wybudzenia są krótkie i nie są uświadamiane przez osobę chorą. Niemniej jednak, pomimo braku świadomych wybudzeń, struktura snu osoby chorej na obturacyjny bezdech podczas snu jest zaburzona. Powoduje to zwiększone zmęczenie i ciągłą senność w czasie dnia.
Objawy bezdechu sennego
- Zwiększona senność w ciągu dnia.
- Głośne chrapanie.
- Chrapanie z przerwami – okresami ciszy.
- Obserwowane przerwy w oddychaniu w nocy.
- Nocne wybudzenia i kłopoty ze złapaniem oddechu.
- Poranny ból głowy i zmęczenie.
- Częste oddawanie moczu w nocy.
Czynniki ryzyka, czyli kiedy warto wykonać badanie w kierunku bezdechu sennego
- Nadwaga i otyłość. Pamiętaj, że osoby szczupłe również mogą chorować na bezdech śródsenny.
- Duży obwód szyi – ponad 43 cm u mężczyzn i 38 cm u kobiet.
- Nadciśnienie tętnicze – bezdech senny występuje częściej u osób z nadciśnieniem.
- Zwężenie dróg oddechowych – powiększone migdałki, skrzywienie przegrody nosa, polipy nosa, zwężenie gardła mogą blokować przepływ powietrza.
- Płeć – mężczyźni ok. dwukrotnie częściej niż kobiety chorują na bezdech senny Wśród kobiet ryzyko zachorowania rośnie wraz z wzrostem masy ciała oraz po menopauzie.
• Wiek – bezdech senny występuje 2-3 krotnie częściej u osób po 65 roku życia. - Alkohol, środki uspokajające – obniżają napięcie mięśni gardła.
- Palenie – trzykrotny wzrost ryzyka bezdechu.
Diagnostyka bezdechu sennego
- Wywiad i skale senności
- Badanie laryngologiczne.
- Badanie nocne przesiewowe.
- Badanie nocne polisomnograficzne.
- Ocena AHI (średnią ilość bezdechów i spłyceń oddychania na godzinę snu pacjenta) – jest to jeden z podstawowych parametrów określających stopień ciężkości choroby.
Zagrożenia i stany chorobowe związane z bezdechem
- Nadciśnienie tętnicze.
- Nadciśnienie płucne.
- Choroba niedokrwienna serca – zawał mięśnia sercowego.
- Zaburzenia rytmu serca.
- Niewydolność serca.
- Zaburzenia krążenia mózgowego – zwiększone ryzyko udarów.
- Cukrzyca i zespół metaboliczny.
- Zaburzenia potencji.
- Depresja.
- Wypadki komunikacyjne.
Chrapanie i Bezdech Senny – badanie bezdechu sennego w Twojej sypialni!
Profesjonalna diagnoza
- diagnostyka zaburzeń oddychania w czasie snu
- kontrola terapii
- historia badań pacjenta
- automatyczna analiza: AHI, RDI (zawiera zdarzenia RERA), ODI, pozycja ciała, stadia snu, tętno, saturacja, dźwięki chrapania w dB
- kompletne raporty w języku polskim,
- raporty zbiorcze dla jednego pacjenta
- sterowanie jednym przyciskiem
Diagnostyka bezdechu sennego Watch-PAT 200 stanowi kompletne urządzenie diagnostyczne, noszone na nadgarstku ręki. Do rejestracji sygnałów biologicznych wykorzystywane są nieinwazyjne czujniki optyczne montowane na palcu ręki. Rejestrowane sygnały są zapisywane na wymiennej karcie pamięci, a następnie przenoszone do komputera w celu przeprowadzenia analizy. Przetwarzanie zarejestrowanych danych odbywa się z wykorzystaniem prawnie chronionego oprogramowania. Analiza jest w pełni automatyczna, oprogramowanie tworzy również raporty w języku polskim.
Watch-PAT 200 a badania kierowców. Od stycznia 2016 obowiązują nowe przepisy dotyczące badań kierowców z zaburzeniami snu. Watch-PAT 200 jest jedynym aparatem, który potrafi wykonać badanie snu w warunkach domowych a jednocześnie zabezpiecza identyfikację osoby badanej. Dzięki temu znacznie obniża koszty wykonywanych badań – nie wymaga spędzenia przez badanego nocy w szpitalu.
Przydatność i dokładność aparatu Watch-PAT została potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi, których rezultaty zostały opublikowane w pismach takich jak Sleep, Chest, Sleep Medicine, Cardiology czy Somnologie.
Aparat Watch-PAT 200 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lekarzy, którzy poszukują szybkiej i taniej metody diagnozowania zaburzeń oddychania w czasie snu oraz pacjentów, którzy skarżą się na tego typu dolegliwości, a nie zostali do tej pory właściwie zdiagnozowani.
Jeśli jesteś pacjentem pamiętaj – proś o badanie urządzeniem Watch-PAT 200!
Tylko ten aparat zapewnia obiektywizację badań przesiewowych porównywalną z pełnym badaniem polisomnograficznym i daje maksymalny komfort w czasie badania – nie krępuje ruchów pasami do monitorowania oddechu, nie wymaga umieszczenia czujników oddechu pod nosem.